Międzynarodowy Magazyn Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: piątek, 28 czerwca 2019r.    Czytano: 1845 razy

Krystian Nowak - Mistrz Okręgu Śląsk-Wschód w kat. M 2018

Do PZHGP wstąpiłem w 2002 roku więc można powiedzieć, że z gołębiami mam kontakt od małego dziecka. Należę do oddziału 053 Myszków w okręgu Śląsk-Wschód.

Moje pierwsze gołębie były przypadkowe, podarowane przez okolicznych hodowców, o których można powiedzieć - nie leciały źle, a jednak czegoś brakowało. Bardzo dobre gołębie nabyłem od Sebastiana Skowronka z Miasteczka Śląskiego w 2008 roku. 

Obraz:

[...]
Sezon 2018 mogę uznać za bardzo udany. Udało się być na podium we wszystkich klasyfikacjach wraz z kategoriami w lotach gołębi dorosłych i młodych (14 klasyfikacji) i osiągnąć tytuł Supermistrza oddziału.
Cieszy to tym bardziej, że stado jest stosunkowo młode, ponieważ w latach 2014-2016 gołębie dorosłe nie były lotowane i dopiero w 2017 powróciłem do lotowania z nowego gołębnika.
Sezon lotowy i rozmnażanie
[...]
Przed sezonem staram się, o ile pogoda pozwala, zrobić 3 wywózki z gniazda i 3 z wdowieństwa. Nie jest to regułą i czasem udaje się więcej, a czasem mniej.
W sezonie, gołębie na trening są wywożone tylko przez pierwsze 3 loty. Później nie widzę takiej potrzeby jeśli wiedzą już czego się od nich wymaga i chętnie trenują przy domu.
Przed lotem nigdy nie są pokazywane. Uważam, że nie jest potrzebne wprowadzanie dodatkowego stresu. W niedzielę po przylocie zawsze zostają razem do wieczora. Moim zdaniem zwiększa to więź u partnerów, samice nie łączą się między sobą. Staram się, jeśli czas pozwala, trenować samce i samice zarówna rano jak i po południu.
Karmienie i budowanie formy
Jestem zwolennikiem metody pełnego karmnika. Gołębie do tej metody, przyzwyczajane są już od młodych. Jeśli od najmłodszych lat mają cały czas karmę w karmniku, to nigdy nie będą się przejadały. Jest to metoda najbardziej wygodna dla mnie i moim zdaniem sprawdza się. Znam wielu przeciwników tego sposobu, którzy twierdzą, że nie da się tak lotować. Jednak jest też wielu wspaniałych hodowców karmiących podobnie, z bardzo dobrymi wynikami. Jak do każdej metody, jest część gołębi, które nie będą się potrafiły dostosować i albo przepadną na lotach, albo nie będą spełniały wymagań i zostaną usunięte z hodowli. Tym sposobem po paru latach będziemy mieli gołębie, które bardzo dobrze sprawdzają się w lotach, przy tej metodzie karmienia. Najgorszym co mogą hodowcy robić, a znam takich wielu, jest tasowanie i zmienianie co rok metody karmienia czy też prowadzenia ptaków.
Jeśli w jednym roku wydzielamy karmę, a na drugi rok będziemy chcieli stosować pełny karmnik, to jest oczywiste, że wielu gołębiom, ta zmiana wyjdzie na gorsze.
[...]
Kolejną sprawą którą wielu, moim zdaniem, zaniedbuje jest prawidłowe rozlatanie i budowanie formy przed sezonem. Moje gołębie już na początku kwietnia, są gotowe do pierwszych treningów. Wielu hodowców zbyt późno i źle rozpoczyna okres przygotowań do sezonu. Bardzo ważne w tym okresie jest podawanie magnezu, aby zapobiec skurczom mięśni oraz środków zawierających l-karnitynę jak Carni-Speed.
W swojej hodowli stosuję bardzo dużo aminokwasów, zarówno w sezonie lęgowym, rozpłodowym jak i podczas pierzenia.
Ważniejsze wyniki ostatnich lat (2014-2016 przerwa w lotowaniu):

2012:
Mistrz okręgu kat.C i 14 Przodownik w Polsce
4 Przodownik okregu GMP i 90 Przodownik w Polsce
84 Przodownik w Polsce Mistrzostwo Olimpijskie
4 Przodownik okregu kat.M

2013:
Wicemistrz okręgu kat.M i 16 Przodownik w Polsce
1 Przodownik okregu kat.C
5 Przodownik okręgu GMP i 64 Przodownik w Polsce

2017:
5x1 konkurs,3x2 konkurs, 1x3 konkurs
Wicemistrz gołębie roczne, Kat.B, II v-ce Mistrz GMP
Najlepszy lotnik okręgu kat.C, 2 seria z lotu maraton Minden 10/5 na 445 hodowców

2018:
Oddział:
4x1 konkurs. 5x2 konkurs, 2x3 konkurs.
Super mistrz oddziału
Mistrz: 10/5, 5/3, 10 z 50GMP, 10 z całości, Roczne, kat.C
Wicemistrz: kat. M, kat.A, 15/8 młode, GMP młode
II Wicemistrz: Kat.B, GMP, INTERMISTRZOSTWO, 10 z całości młode      

Okręg:
Mistrz kat.M
3 przodownik kat.B
5 przodownik GMP
6 przodownik INTERMISTRZOSTWO
9 przodownik kat.A

Autor: Tadeusz Nowak

Cały artykuł dostępny # 6/2019.


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Miesięcznik “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp