Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 

Reklamy

Reklama

Kampol

Ornitoza Drukuj
Jest chorobą wywoływaną przez chlamydie. Gołębie zarażają się bezpośrednio od osobników chorych a także za pośrednictwem zanieczyszczonej wody i karmy. Jest chorobą szczególnie groźną dla gołębi młodych, wśród których może się stać poważną epidemią. Nawet 80% młodych może paść jej ofiarą. Dorosłe osobniki rzadko wykazują objawy chorobowe.

Objawy i przebieg choroby

Choroba rozpoczynia się zapaleniem spojówek, światłowstrętem. Prowadzi to do tego, że powieki stają się zgrubiałe i często są sklejone. Gołębie pocierają skrzydłem o powiekę. Wielokrotnie choroba przerzuca się na drogi oddechowe. Pojawia się katar zatykający otwory nosowe i utrudniający odddychanie. Czasami infekcja atakuje płuca i worki powietrzne - zewnętrznym tego objawem jest rzężący katar. Dorosłe osobniki chorują na ogół w sposób "spokojniejszy". Niebezpieczne może być jedynie nadmierne osłabienie organizmu chorobą. Ptaki są słabe, niewiele latają, mają matowe upierzenie, stają się podatne na choroby. Długotrwale utrzymujący się stan chorobowy może prowadzić do otłuszczenia wątroby i wady serca.

Leczenie i profilaktyka

Preparat ORNIFOX podawać do wody lub do karmy, leczniczo przez okres 5 dni, zapobiegawczo przez okres 2 dni, w trakcie kuracji dodatkowo podawać witaminy i minerały

 

Kopiowanie treści czy fotografii bez zgody autorów zabronione.
Za publikowane treści odpowiada J&T Nowak - wydawca miesięcznika "Złotygołąb"