Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Reklamy

Reklama

Kampol

Katar zakaźny Drukuj
Katar zakaźny jest chorobą dróg oddechowych. Na zakażenie podatne są ptaki w każdym wieku, jednak u gołębi młodych choroba ma cięższy przebieg niż u dorosłych. Choroba ujawnia się w stanach osłabienia organizmu. Zarażenie następuje drogą kropelkową, przez wodę pitną, odchody, karmę.

Objawy i przebieg choroby

Chore gołębie kichają, otwory nosowe są zaklejone wodnistą wydzieliną co utrudnia im oddychanie. Brodawki nosowe oraz grzbiet nosa zmieniają kolor z białego na szary. W jamie dziobowej, w gardle i na podniebieniu widoczne są żółte naloty i drobne białe ogniska martwicowe. Stan zapalny obejmuje również tchawicę,oskrzela i płuca a nierzadko również worki powietrzne. Gołąb wydaje rzężące odgłosy podczas oddychania (łatwo to usłyszeć odwiedzając w nocy gołębnik, bez zapalania światła). Chore ptaki tracą apetyt, chudną i słabną. Lot ich staje się ociężały. Częste są nadkażenia bakteryjne komplikujące przebieg choroby. Organizm osłabiony infekcją kataralną staje się podatny na zarażenie salmonellą, paramyxowirozą, kokcydiozą czy rzęsistkownicą.

Leczenie i profilaktyka

Preparat ORNIFOX podawać do wody lub do karmy, leczniczo przez okres 5 dni, zapobiegawczo przez okres 2 dni, w trakcie kuracji dodatkowo podawać witaminy i minerały.

 

Kopiowanie treści czy fotografii bez zgody autorów zabronione.
Za publikowane treści odpowiada J&T Nowak - wydawca miesięcznika "Złotygołąb"