Międzynarodowy Magazyn Hodowców Gołębi Pocztowych

Publikacja na stronie: niedziela, 21 lipca 2019r.    Czytano: 1564 razy

Test na obecność chlamydiów.

Chociaż pisałem już wiele razy o dużych problemach gołębi młodych z drogami oddechowymi, to jeszcze raz skupię się na tym temacie ze względu na jego aktualność. Minione tygodnie pokazały, że o tej porze roku, choroby dróg oddechowych w swej klasycznej formie (z typowymi i znanymi objawami jak łzawiące oczy, rzężenie, szare i mokre nosy) stanowią jedną z najpoważniejszych dolegliwości o tej porze roku.

Obraz:

Podczas gdy jakiś czas temu problemy te nie były tak poważne, a mimo to wpływały negatywnie na sprawność gołębi, to obecne infekcje utrudniają życie całym stadom. Wymienione wyżej objawy chorobowe znacznie utrudniają życie gołębiom i wpływaja niekorzystnie na ich ogólne samopoczucie. Jeśli jednak choroba rozprzestrzeni się na inne narządy, wywołując np. zapalenie worków powietrznych, trzeba się liczyć z bardziej ostrymi objawami, z brakiem apetytu, złym wyglądem odchodów i utratą masy ciała. Choroba rozprzestrzenia się dość szybko i przenosi z pojedynczych osobników na całe stado.

[…]

Niezwykle ważna jest dezynfekcja wszystkich gołębników oraz sprzętów, mająca na celu usunięcie zarazków z całego otoczenia gołębi. Tylko w ten sposób ma się szansę na całkowite wyeliminowanie chlamydiów i uniknięcie kłopotów w następnym sezonie lotowym. Zdarza się bowiem, szczególnie wtedy, gdy nie choruje całe stado ale pojedyncze gołębie, że hodowca lekceważy problem i nie obejmuje leczeniem wszystkich gołębi.

Zarazki w stanie uśpionym, pozostają w stadzie infekując gołębie, ale nie wywołując widocznych objawów. Z całą mocą atakuje potem w następnym sezonie wywołując poważne problemy.

Nierzadko chlamydia żyją w stadach gołębich przez wiele lat, dbając o systematyczny spadek sprawności i wyczynowości stada. Jeśli rzeczywiście hodowca nie chce objąć terapią w okresie głównego pierzenia wszystkich gołębi, musi się zdecydować na kuracje indywidualne, natomiast pozostałym gołębiom podawać środki podnoszące naturalną odporność organizmu, np. Alvimun-T. Ale po zakończeniu pierzenia musi nastąpić leczenie całego stada.

Autor: Rene Becker

Cały artykuł dostępny # 7/2019.


Powrót:

Przeczytaj także

O nas

Miesięcznik “Złoty Gołąb” to odpowiednie źródło wiedzy dla hodowców, którzy są ciekawi sztuki lotowania i hodowania gołębi przez mistrzów.

Skontaktuj się

Logotyp