Czilik rostowski jest klasycznym i najpowszechniej znanym przedstawicielem grupy czilików. Należy do gołębi lotno-ozdobnych, w grupie postawnych pulsujących. Jest gołębiem małym, drobnym (długości 25-28 cm), o barwnych bokach, podniesionym szerokim ogonie i opuszczonych skrzydłach. Ma krótkie i nieopierzone nogi. Porusza się dumnym, eleganckim krokiem, stąpając na końcach palców i efektownie pulsując szyją.

Jaka jest historia tej rasy?

Jest to rasa rosyjska, utworzona przez hodowców z Rostowa nad Donem. Praprzodkami grupy czilików są gołębie pochodzenia krymskiego wyróżniające się barwnymi tarczami. Nazwa rasy pochodzi od nazwiska jej twórców. Pod koniec XIX wieku bracia Czilikinowie ze stanicy Staroczerkaskiej w obwodzie rostowskim rozpoczęli krzyżowanie rasotwórcze wykorzystując do tego celu następujące rasy; białe kriukowskie, białe łabędzie rostowskie i mewki tarczowe.

Oto zewnętrzne cechy charakterystyczne dla tej rasy:

  • Oczy – duże, wypukłe, ciemne.
  • Głowa – mała, zaokrąglona, z lekko płaskim ciemieniem, z wysokim stromym czołem, zawsze gładka, bez korony.
  • Dziób – krótki, pogrubiony, jasny, lekko pochylony w dół. U gołębi niebieskich i czarnych z barwną plamą na czole górna część dzioba może być rogowa lub ciemna.
  • Szyja – średniej długości, u nasady gruba, płynnie wychodząca z korpusu, lekko odchylona do tyłu, pulsująca.
  • Plecy – szerokie, bardzo krótkie, wklęsłe.
  • Pierś – szeroka, zaokrąglona, lekko wypukła i uniesiona.
  • Ogon – szeroki, płaski, dość krótki, ma 16-18 szerokich sterówek, wysoko uniesiony.
  • Skrzydła – niezbyt długie, opuszczone poniżej ogona, dobrze przylegające do tułowia, prawie dotykają podłoża.
  • Upierzenie – dobrze przylegające; miękkie pióra o szerokiej chorągiewce.
  • Nogi – krótkie (im krótsze, tym lepsze), nieopierzone, czerwone. Pazurki jasne.
  • Rodzaje kolorów – czerwony, czarny, kawowy, żółty, niebieski z czarnymi pasami. Podstawowe upierzenie białe, tylko tarcze skrzydeł kolorowe.

Należy wiedzieć, że cziliki to niezwykle szlachetne i efektowne gołębie. Są bardzo spokojne i ufne. Mają dobrze rozwinięty instynkt macierzyński i dość troskliwie opiekują się potomstwem. Wymagają czystych gołębników i ze względu na słabą lotność powinny być hodowane w systemie wolierowym.

Dodatkowa uwaga – trzeba wiedzieć, że przedstawiony opis cech zewnętrznych, ma zastosowanie także do innych odmian należących do tej grupy, takich jak: czilik nosoczuby, czilik borysoglebski, czilik taganrowski.

Explore More

Rasy Gołębi – przewodnik po hodowlach i gatunkach

Gołębie – te niezwykłe ptaki o zadziwiającej różnorodności – od wieków fascynują ludzi na całym globie. Rasy gołębi obejmują szerokie spektrum ptaków hodowanych z różnych powodów: sportowych, ozdobnych czy użytkowych.

Początkujący hodowca gołębi – jak rozpocząć swoją przygodę z tą pasją?

hodowla gołębi

Hodowla gołębi jest nie tylko fascynującą pasją, ale także daje wiele satysfakcji. Jeśli jesteś początkującym hodowcą gołębi i chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą pasją, to jesteś we właściwym miejscu.

Czy kołdry puchowe mogą być szkodliwe dla zdrowia?

Kołdra puchowa

Kołdry puchowe cieszą się wśród nas coraz to większą popularnością. Zwykle do ich wypełnienia wykorzystywany jest naturalny materiał, czyli kaczy lub gęsi puch, który cechuje się świetna izolacja termiczną. Niemniej